понеділок, 9 жовтня 2023 р.

 

Рідина, яка завжди символізувала життя і його мінливість. Наші предки присвоювали їй надприродні властивості та вважали, що саме в крові міститься частина божественної енергії.

Людська кров всього за один день долає шлях більше 19 000 км. Об'єм крові, яку перекачує серце за хвилину може варіюватися в межах від п'яти до тридцяти літрів. У середньому чоловікові з вагою 70 кг міститься порядку п'яти літрів кровіКров складає порядку 7% від ваги людини.

Ось декілька цікавих фактів про кров:

  • В водах Антарктиди, в яких мінусова температура води, живуть риби у яких кров безбарвного кольору. Це означає, що в такій крові немає гемоглобіну та еритроцитів і саме завдяки цьому риби можуть виживати в таких умовах;
  • Вважається, що людина може вижити без пульсу. Доказом цього є випадок, коли Крейгу Льюісу видалили серце і замість нього підключили апарат, який безперебійно качав кров. Пацієнт вижив, але ЕКГ показувала пряму лінію, що до цього часу вважалося зупинкою серця і смертю. Хто знає, може цей винахід, у майбутньому врятує мільйони життів;
  • У вагітних жінок приблизно на 50% більше крові на 20-му тижні вагітності, ніж до зачаття
  • Рогівка ока – єдина ділянка людського тіла, позбавлена кровоносної системи. Для того щоб зберегти прозорість рогівки, збагачення її киснем відбувається не за рахунок кров’яних тілець, а сліз, в яких розчиняється кисень, отриманий з повітря.
  • Людська кров всього за один день долає шлях більше 19 000 км.
  • Об’єм крові, яку перекачує серце за хвилину може варіюватися в межах від п’яти до тридцяти літрів.
  • Кількість крові у людини залежить від віку, статі, загального стану здоров’я і навіть від місця проживання.
  • Порядку 90% плазми складає вода. Також, в плазмі міститься різноманітні електроліти, глюкоза, гази, поживні речовини, білки та гормони.
  • Щоб висмоктати всю кров з дорослої людини, знадобиться 1 120 000 комарів.
  • Найчастіше серцеві напади трапляються по понеділках — 21% випадків. 2-е місце займає п’ятниця. Вчені пов’язують це з підвищеним рівнем гормону стресу на початку тижня.Щоб знизити ризик серцевого нападу, потрібно повільно прокидатися вранці, не зриваючись, і зменшити інтенсивність вечірніх тренувань.
  • В тілі новонародженої дитини близько одного стакану крові.
  • Павуки, слимаки та восьминоги мають блакитну кров через те, що у ній міститься гемоціанін, який містить мідь.
  • В нашому тілі міститься близько 0,2 міліграма золота і більша його частина знаходиться в крові.
  • Еритроцити можуть зробити повне коло в нашому тілі за пів хвилини
  • За життя наше серце може перекачати близько 250 мільйонів літрів крові.
  • Кокосова вода в екстремальних випадках може бути використана замість плазми крові.
  • Крапки, що пливуть перед очима, які ви бачите коли дивитесь на яскраве світло чи небо насправді ваші лейкоцити.

В тілах живих істот тече кров, і ми звикли, що вона завжди червона. Однак, насправді її колір залежить від того, які метали входять до її складу. Наприклад, червоний колір через гемоглобін, до складу якого входить залізо і протеїн. Цікаво, але кров також буває синя. І мається на увазі на увазі не блакитна кров шляхетних панів (тут можна додатково обговорити чому вважалось, що у шляхти кров блакита), а дійсно синій колір крові.

Коли згадується блакитна кров у людини, група крові не завжди має значення, адже є люди, які мають рідину такого відтінку. Їх мало на планеті, вчені схиляються до думки, що їх кілька тисяч людей називають таких людей кіанетики.

Людей із блакитним кольором крові мало.Пояснюється це просто – в еритроцитах таких представників людства блакитний пігмент, який надає рідині відповідного відтінку. У результаті кров у них фіолетового кольору з синюшним відтінком. У медицині це не вважається патологією, оскільки не впливає на життєдіяльність носія. Різниця із звичайною червоною кров'ю несуттєва і має позитивний характер:

·       Такі люди не можуть захворіти на низку поширених захворювань крові через мідь, що знаходиться в них.

·       Мають покращену згортання крові, що дозволяє швидко зупинити кровотечу.

Бути представником кіанетиків – велика рідкість. Такий параметр не передається у спадок, лікарям не ясно, чому так виходить, тому таке явище вважається унікальним.


 Синя кров тече в організмах таких створінь, як скорпіони, восьминоги, кальмари, каракатиці, краби, річкові раки, павуки та деякі інші. В їх крові замість гемоглобіну є гемоцианин, в складі якого міститься мідь, яка внаслідок сполучення з киснем дає синій колір. Проте, оскільки у власників синьої крові немає кровоносних судин, гемоцианину доводиться виконувати ще ряд важливих завдань. Зокрема, регулювати температуру тіла відповідно до навколишнього середовища.

Разом з тим кров у деяких організмів може мати ще один відтінок − зелений. От вона справді неповторна, адже її носіями є лише кілька видів морських хробаків. Яскраво-зелений пігмент їх кров набуває за рахунок наявності двовалентного заліза. В цьому випадку за трансопортування кисню по організму відповідає речовина хлорокруорин. У деяких видів молюсків виявлено гемэритрин, в цьому білку міститься приблизно в 5 разів більше заліза, ніж в гемоглобіні. За рахунок цього кров набуває насичений фіолетовий відтінок.



Немає коментарів:

Дописати коментар

Ми проти куріння! Ми - здорове покоління!!

  Козаки теж курили тютюн, але не для розваги, скоріш як лікувальні властивості, заспокійливе, від безсоння, знеболення. Склад сучасної сига...